CSI2* Cairo

From the 6th – 25th of April Kayla Gertenbach jetted off to Egypt for two CSI2* events in Cairo.

To jump on borrowed horses with only one day to try them out was a bit of a challenge, but an informative and great experience was still had.

There were riders invited from 18 countries, as well as all the local Egyptian riders.

 

Kayla drew a small german mare by the name of “Ice Cream” for the first competition and had just one unlucky pole down in each class.

For the second competition she acquired a second ride, a Chestnut mare named “Esta”.

 

Esta was placed 4th in the Medium tour Speed accumulator

Ice cream was placed 6th in the Medium tour Championship

 

Thank you to the Egyptian Equestrian Federation and everyone else involved for such an amazing opportunity!

11145072_10153209655305915_638509454813937827_n 10155478_10152697731266331_8325841638727167396_n

Results: Equidome WCQ 2016

Results: Equidome WCQ 2016

13240754_297662820565428_7491092541715072055_n

1.30m

 

A2 Welcome Stakes:

MiBlackBox Preamble D & Kayla Gertenbach – 13th place

 

2Phase:

MiBlackBox Cassando & Kayla Gertenbach – 2nd place

 

Championship:

MiBlackBox Cassando & Kayla Gertenbach – 11th place

 

1.35m

 

Competition:

MiBlackBox Preamble D & Kayla Gertenbach – 8th place

 

2Phase:

MiBlackBox Preamble D & Kayla Gertenbach – 1st place

 

Riders Tour Grand Prix:

MiBlackBox Preamble D & Kayla Gertenbach – 10th place

 

Well done team!!!

Results: PR & Junior Derby 2016

Results: PR & Junior Derby 2016

13138849_1186340094723185_8730461384643744941_n

PR 90cm

A2 Competition

Nicholas Howe & Goblin – Clear round

2 phase

Nicholas Howe & Goblin – Clear round

 

PR 80cm

A2 Competition

Nicholas Howe & Giselle – Clear round

 

J 1.10m

2 phase

Savannah Thomson & Kinvarra – 10th place

Championships

Savannah Thomson & Kinvarra – 1 time penalty

 

PR Dressage

Elementary

Nicholas Howe & Cyndon Bolero – 1st place

Nicholas Howe & Giselle – 4th place

 

Elementary-Medium

Nicholas Howe & Cyndon Bolero – 1st place

 

Nicholas and Bolero were the top qualifiers for the 2016 PR Dressage Derby

 

2016 PR Dressage Derby

Nicholas Howe & Cyndon Bolero – Winners of Best Horse and Winners of Best Rider!!!

 

What a Great achievement!!

 

Well done Team Riba!

Results: KEP World Cup Qualifier 2016

Results: KEP World Cup Qualifier 2016

 

A1.35m Speed Class – Kayla Gertenbach & MiBlackBox Preamble D 6th place

A1.30m Championship – Kayla Gertenbach & MiBlackBox Cassando 18th place

A1.20m Speed Class – Kayla Gertenbach & Providence Rengraff Clear Round

A1.20m Championship – Kayla Gertenbach & Providence Rengraff Clear Round

 

Thank you to MiBlackBox for their continued support!

13082570_288524961479214_1123551735821718002_n 13102790_288528331478877_3151009906581686681_n

Results: Sunlands Training show April 2016

Results: Sunlands Training show April 2016

IMG_3587

40cm

Mbali & Riba Tinker – clear round

 

70cm

Chiedza & Evangical – 2nd place

Mina & Dakkam Treasure Island – 6th place

 

80cm

Chiedza & Evangical – 5th place

Mina & Dakkam Treasure Island – 6th place

 

Working Riding

Michelle & Xalvadore – 2nd place

 

Well done Riba Team!!

 

Results: 2016 Presidents Cup

Results: 2016 Presidents Cup

MiBlackBox HiRes image001

1.35m A2 Speed:

Chelsey Gertenbach & Al Rosario – 5th place

 

1.35m 2 Phase:

Chelsey Gertenbach & Al Rosario – 4th place

 

1.40m 2 Phase:

Kayla Gertenbach & MiBlackBox Preamble D – 2nd place

 

Fantastic Achievements! Well done!

Results: Burlington March 2016

Results: Burlington March 2016

MiBlackBox HiRes

A1.35m:

MiBlackBox Preamble D & Kayla Gertenbach – 1st place

 

A1.20m:

Al Rosario & Chelsey Gertenbach – 1st place

 

Coach: Errol Wucherpfennig

 

Well done! Winning 2 out of 2 classes!

 

Results: Gauteng Vaulting show March 2016

Results: Gauteng Vaulting show March 2016

12799276_10154064484622526_9085657923981279353_n

E Grade:

Lara Muller – 1st place

 

D Grade:

Julia Van Beerschoten – 1st place

Jenna Blaauw – 2nd place

 

C Grade:

Sienna Blaauw – 1st place

 

B Grade:

Erin Muller – 1st place

Asea Pozniakow – 2nd place

Dimitri Michalakis – 3rd place

 

A Grade:

Chelsea Gertenbach – 1st place

 

Pas De Deux:

Erin Muller & Asea Pozniakow – 1st place

Jasyn Gertenbach & Dimitra Michalakis – HC entry

 

Well done!

A Winner in every single Class!

Coaches & Longeurs: Jasyn Gertenbach, Barbie Gertenbach, Chelsey Gertenbach

 

12814406_10154064484737526_5060553762749459915_n 12799429_10205821990575532_4929699651193182964_n

Results: SANESA 2nd Qualifier 2016

Results: SANESA 2nd Qualifier 2016

unnamed

 

Showjumping:

 

Off Leadrein Ideal time

Heike Steyn & Jiveman – 7th place

 

50cm Competition

Abande Ngcobo & Nyawitza Snoepje – 3rd place

 

60cm Competition

Alexia Fouquet & Blue Storm – 2nd place

 

70cm Competition

Ashleigh Olivier & Riba Amadeus – 20th place

 

70cm Ideal Time

Kaylin Conradie & Time to Fly – 6th place

 

80cm Accumulator

Megan Hendrikz & Irish Coffee – 29th place

 

90cm Accumulator

Mina Arian & Dakkam Treasure Island – 9th place

Nicholas Howe & Goblin – 7th place

 

1.10m Accumulator

Savannah Thompson & Kinvarra – 10th place

 

1.10m Competition

Savannah Thompson & Kinvarra – 5th place

 

 

Equitation:

 

50cm Special test

Abande Ngcobo & Nyawitza Snoepje – 18th place

 

Welcome

Alexia Fouquet & Blue Storm – 10th place

 

60cm Special test

Chiedza Manikai & Evangical – 2nd place

 

80cm Special Test

Megan Hendrikz & Irish Coffee – 8th place

 

Intermediate  (PR)

Mina Arian & Dakkam Treasure Island – 7th place

Nicholas Howe & Ride Away Gisele – 9th place

 

Intermediate (J)

Savannah Thompson & Kinvarra – 2nd place

 

 

Dressage:

 

Prelim (PR)

Asea Pozniakow & Cyndon Bolero – 1st place (test 2)

Asea Pozniakow & Cyndon Bolero – 1st place (test 3)

 

Novice (PR)

Mina Arian & Dakkam Treasure Island  – 10th place (test 2)

 

Elementary (PR)

Nicholas Howe & Ride Away Gisele – 1st place (test 2)

Nicholas Howe & Ride Away Gisele – 1st place (test 3)

 

Elementary (J)

Nicole Gough & Bobby Valentine – 2nd place (test 3)

Nicole Gough & Bobby Valentine – 6th place (test 2)

 

 

Performance Riding:

 

Level 1

Asea Pozniakow & Cyndon Bolero – 6th place

 

 

Working Hunter:

 

80cm

Mina Arian & Dakkam Treasure Island – 2nd place

Nicholas Howe & Goblin – 9th

 

 

Well done to everyone involved!

Coaches: Barbie Gertenbach, Errol Wucherpfennig, Kayla Gertenbach, Louis Botha, Caitlin Privett

 

unnamed1 unnamed2

Results: Cruisa Showjumping 27-28 Feb

image001

Results: Cruisa Showjumping 27-28 Feb

A1.20m Speed:

MiBlackBox Cassando & Kayla Gertenbach – 7th place

 

A1.10m 2 Phase:

Also Shanghai & Errol Wucherpfennig – clear

 

PR0.90m 2 Phase:

Ride Away Giselle & Nicholas Howe – 1st place

 

PR0.90m Speed:

Goblin & Nicholas Howe – 1st place

 

Well done!!

MiBlackBox HiRes